Fundacja Rodzinna

PODATKI W FUNDACJI RODZINNEJ

Fundacja rodzinna co do zasady nie zapłaci:

  • podatku CIT, dopóki nie wypłaca świadczeń beneficjentom
  • podatku od spadków i darowizn
  • tzw. podatku belki od zysków kapitałowych (w tym dywidendy)
  • podatku od czynności cywilno-prawnych od założenia i wniesienia mienia do fundacji

CIT

Fundacja rodzinna, jako osoba prawna, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, podlega ​opodatkowaniu podatkiem CIT, jednak korzysta z podmiotowego zwolnienia podatkowego. Dopóki fundacja nie ​wypłaca żadnych świadczeń dla beneficjentów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób ​prawnych.

Fundacja rodzinna płaci podatek dochodowy CIT dopiero w momencie, gdy wypłaca świadczenia beneficjentom. ​Mechanizm ten jest bardzo podobny do tzw. estońskiego CIT. W momencie wypłaty świadczeń beneficjentom, ​fundacja zapłaci 15 % CIT obliczanego od kwoty wypłacanego świadczenia.

Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą i osiągać dochody. Ustawa o fundacjach rodzinnych ​definiuje jednak, jakie rodzaje działalności gospodarczej są preferowane, w przypadku których obowiązuje ​wspomniana stawka CIT na poziomie 15 % CIT. W przypadku prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej ​spoza katalogu wskazanego w ustawie, stawka CIT wynosić będzie 25 %.


Fundacja rodzinna zapłaci m.in.:

  • CIT 15 % w momencie wypłaty świadczeń na rzecz beneficjentów
  • CIT 25 % od dochodu osiąganego z działalności gospodarczej spoza katalogu dozwolonych rodzajów ​działalności
  • CIT 19 % od dochodu z najmu i dzierżawy, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część ​przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub ​podmiot z nimi powiązanych (w innych przypadkach najem jest zwolniony z CIT)

PIT

Obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych może pojawić się w przypadku wypłaty ​świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji. Wysokość podatku PIT zależy od relacji rodzinnych między ​fundatorem a beneficjentami.

Funkcjonują trzy stawki podatkowe PIT w zależności od wspomnianego pokrewieństwa – 0, 10 i 15 %.

Zwolnienie podatkowe PIT obowiązuje w przypadku następujących relacji w stosunku do fundatora fundacji: ​małżonek, zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki, itd., wstępni – rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd, pasierbowie, ​rodzeństwo, ojczym, macocha.

Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego PIT i zastosowania podatku w obniżonej stawce 10 % jest to, by ​wypłacane beneficjentowi świadczenie było przewidziane statutem. Tylko bowiem takie świadczenia na rzecz ​beneficjentów podlegają zwolnieniu podatkowemu, które zostały wpisane w statucie fundacji.

Beneficjenci fundacji rodzinnej z pierwszej i drugiej grupy podatkowej wobec fundatora będą płacili PIT w ​wysokości 10% , zaś pozostali zamiast 15%.

W przypadku wystąpienia obowiązku zapłaty podatku PIT, fundacja jest zobowiązana do jego obliczenia, ​pobrania i zapłacenia.

Podatek dochodowy PIT obliczany jest od wartości świadczenia wypłaconego beneficjentowi.

VAT

Fundacja rodzinna może być podatnikiem VAT na takich samych zasadach, jak każda inna osoba prawna. Status ​podatkowy fundacji rodzinnej na gruncie podatku VAT będzie zależał od wykonywania przez nią działalności ​gospodarczej.

Wniesienie środków pieniężnych do fundacji rodzinnej nie rodzi konieczności odprowadzenia podatku VAT. Inaczej ​sprawa może wyglądać w przypadku przekazania fundacji mienia w postaci ruchomości lub nieruchomości. ​Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega ogólnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego ​do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do ​rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku ​należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów bądź ich części ​składowych.

Wniesienie majątku do fundacji rodzinnej jest neutralne na gruncie podatku VAT, jeżeli fundator nie miał prawa do ​odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia lub wytworzenia wnoszonego mienia.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje żadnych szczególnych regulacji dla fundacji rodzinnej

PCC

Założenie fundacji rodzinnej oraz przekazanie do niej majątku nie podlega podatkowi od czynności ​cywilnoprawnych. Fundacja zapłaci PCC w innych sytuacjach przewidzianych ustawą na zasadach ogólnych (na ​przykład kupując nieruchomość od osoby fizycznej).

instagram glyph icon
Simple Facebook Icon
Address Filled Round Icon
phone
E-mail Glyph Icon

Kancelaria Adwokacka Rzepczyk-Zgola spółka komandytowa


ul. Bóżnicza 2/2, 61-751 Poznań


+ 48 66 500 61 24


kancelaria@rzepczykzgola.com

Partner